HUGA Nature
Golden eagle, wolf and little hedgehog, small animals, flowers, landscapes, details... You will find all that and much more here. Enjoy :-)
Orzeł przedni, wilk, młody jeż, drobne zwierzęta, kwiaty, krajobrazy, detale... Wszystko to i dużo więcej znajdziecie na tym fotoblogu. Zapraszamy :-)
Blogi

Szukaj – Search

Kategorie – Categories

Wszystkie wpisy – All posts

Wpisz adres e-mail:

© Agnieszka and Włodek Bilińscy. Bank zdjęć. Photo bank. All texts & photos are copyrighted. Teksty i zdjęcia chronione są prawem autorskim.

Niedźwiedź w Bieszczadach – powitanie wiosny

24/03/2013 - Author: AW Bilińscy - Bank Zdjęć - 23 komentarzy

Najpierw zobaczyliśmy znikający w krzakach zad niedźwiedzia…, a właściwie niedźwiedzicy, jak się po chwili okazało, gdyż w pobliżu wypatrzyliśmy także trzy młode baraszkujące w śniegu. Miśki poczuły chyba wiosnę, mimo trzaskającego wczoraj  mrozu  (- 10, a w nocy poniżej -20).  Obserwowaliśmy je dosyć długo, szkoda tylko, że większość czasu widok na zwierzęta zasłaniały gałęzie. Autofokusy naszych obiektywów szalały i się totalnie gubiły. Ale przy braku liści mogliśmy podziwiać jak sprawne w pokonywaniu terenowych przeszkód są te, na pierwszy rzut oka niezgrabne stworzenia. Żeby wdrapać się na skarpę, którą bez trudu pokonała cała czwórka, musielibyśmy podpierać się rękami, a nawet chwytać gałązek i cienkich drzewek. Wszystkie niedźwiedzie widziały nas i prawdopodobnie czuły, bowiem wiatr mieliśmy niekorzystny, ale nie wykazywały ani strachu, ani agresji. Może lekkie zaciekawienie, nie na tyle jednak duże, by zboczyć z zaplanowanej trasy. Mama szła przodem, a małe dreptały za nią gęsiego, od czasu do czasu jednak brykając na boki. Odległość była raczej bezpieczna, bo około 100-150 metrów. Niesamowite przeżycie, w nocy nam się potem obojgu śniło, a nawet jeszcze teraz  adrenalina w nas buzuje :-)

Brown bears in The Bieszczady Mountains, Poland. 23 March 2013 in the evening we saw a female with 3 youngsters walking slowly in the forest covered by 30-40 cm of snow. The temperature was low, in the night – 20 C. We could watch the family for more than 10 minutes while animals were wondering through the woods. Unfortunately there were a lot of bushes between us and them so it was not easy to take photos. On the other hand there are no leaves at this time of the year so we were at least able to see how easily these heavy mammals move and climb steep slopes which would be difficult to climb for us, even using also our hands. Bears did see us and could probably sniff us out because the wind was blowing towards them, but they did not seem frightened or angry, just a little interested. Absolutely wonderful adventure :-)

Niedźwiedź brunatny, Ursus arctos, Bank Zdjęć A. i W. Bilińscy, fotografia przyrodniczaNiedźwiedź brunatny – niedźwiedzica z młodym, Ursus arctos, Brown bear female with young

Młode niedźwiedzie w Bieszczadach, bank zdjęć Bilińscy, fotografia przyrodnicza

Trzy niedźwiadki

Młody miś, Bank Zdjęć Bilińscy, fotografia przyrodnicza

Zostawili mnie ;-(  Where is my Mom?!

Niedźwiedzica, Bieszczady, Bank Zdjęć Bilińscy, fotografia przyrodnicza

Wielka Niedźwiedzica ;-)

© A. i W. Bilińscy, Bank Zdjęć, fotografia przyrodnicza.

A przy okazji gorąco zapraszamy na 

Plener fotograficzno-astronomiczny 

„Bieszczady dniem i nocą”

Categories: Mammals, Spring, Ssaki, Winter, Wiosna, Zima

Discussion (23 komentarzy)

 1. Wspaniała przygoda! Niedźwiadki piękne, wszystkie, i miśki, i ich mama :-)

  • by ania
   Odpowiedz

   Cudne stworzenia- Niedźwiedzica i
   Trzy małe niedźwiadki na zdjęciu i ich oczy wpatrzone w człowieka – co one sobie myślą o nas?
   Oby dobrze :)
   -trochę jednak po zimie chudawe- chyba to lęg nie z tego roku

 2. by Jerzy Graliński
  Odpowiedz

  Takiego spotkania tylko pozazdrościć, ale i pogratulować efektów !!!

 3. by Ania
  Odpowiedz

  A to ci dopiero! Wyglądają jak zabawki. A jednak to miło z ich strony, że się Wami zbytnio nie zainteresowały… Zdjęcia piękne.

 4. by Krystyna Liersz-Żelasko
  Odpowiedz

  Piszecie : „Odległość była raczej bezpieczna, bo około 100-150m „. Mam pewne wątpliwości , ale dobrze że mamuśka nie zechciała pokazać maluszkom nowej zabawki pod postacią obiektywów z podczepionymi do nich ludzikami ;-)
  Pozdrawiam
  Krystyna L-Ż

  • No właśnie, różne rzeczy już miśki w Bieszczadach wyczyniały, więc termin „bezpieczna” faktycznie może być przesadą. My po prostu czuliśmy się bezpiecznie, może z powodu buzującej w nas adrenaliny, ale także nie widzieliśmy żadnych oznak agresji czy choćby dużego zainteresowania. Ot, spojrzały w naszą stronę na chwilę i poszły dalej.

 5. by janusz
  Odpowiedz

  gdzie dokładnie były robione fotki?

  • A co? Chcesz się tam wybrać, by ich szukać, czy raczej omijać to miejsce? ;-) A poważnie, to zastanawiamy się czy powinno się takie wiadomości udostępniać ze względu na spokój zwierząt, a także bezpieczeństwo ludzi. Zdarzało się przecież nie tak dawno, że miśki poturbowały poszukiwacza jelenich rogów czy turystę.

   • by Robert Biesczad
    Odpowiedz

    Kochani spokuj miśków bezcenny !!! Dzięki w imieniu wszystkich mieszkańców Zaczarowanej Krainy Wilka !

 6. by Uta
  Odpowiedz

  Niesamowite spotkanie :). Odległość 100-150 m była raczej symboliczna – niedźwiedzie szybko biegają, wspinają się i są b. sprawne. Myslę, że nie powinno się upubliczniać informacji o terenie ich przebywania. To niesamowite, że tak duże zwierzęta znajdują jeszcze w miarę spokojną ostoję do życia. Za zainteresowanie człowieka, zapłaciłyby potem odstrzałem lub odłowem do ZOO.

 7. by Pioter
  Odpowiedz

  Piękne są…

 8. Kilka lat temu miałem podobne spotkanie z niedźwiedziem w ostatnich dniach marca podczas przejścia przez las w Beskidzie Niskim. Mimo, że w plecaku miałem aparat fotograficzny i odległość od misia była nie więcej jak 25-30 m to myślałem wówczas tylko o jednym, a mianowicie żeby ujść z tego spotkania z życiem. Stałem jak zamurowany do czasu aż niedźwiedź nie schwał się za szczyt wzniesienia. Przeżycie niesamowite, które będę pamiętał do końca życia. Wspomnę jeszcze, że byłem wówczas sam, a do najbliższych zabudowań było około 4 km i nikt nie wiedział o trasie mojej wędrówki bo w założeniu miałem na miejsce docelowe dojechać samochodem terenowym ale zbyt wysoki poziom wody w rzece wymusił ten „spacer”przez las i spotkanie sam na sam z królem karpackiej kniei.

  • Niesamowita przygoda. Miśki spotkaliśmy dotychczas trzy razy , jednak nie w tak małej odległości i nigdy nie mieliśmy groźnej sytuacji, ale znamy człowieka, którego niedźwiedź trochę sponiewierał, a zobaczyli się z odległości ponad 100 metrów, więc miałeś dużo szczęścia.

 9. by Bożena
  Odpowiedz

  gratka niebywała z takimi pluszakami po lesie … Moje uszanowanie. Kocham Was za Wasze wariactwa i szalone dusze. Kupię te misie ……..od Was.

 10. by Grażyna
  Odpowiedz

  Ale Wy to macie szczęście:) U nas ostatnio to tylko dzika można zobaczyć. Las jest dokładnie zryty. Okoliczne psy, w tym nasza sfora, urządzają nam codziennie pobudkę między 1 a 3 w nocy. Wygląda na to, że to dzicza pora posiłku.

 11. by tomasz lippoman
  Odpowiedz

  Piękne spotkanie, dla takich chwil też warto żyć

 12. by Ewa
  Odpowiedz

  Przed moim pierwszy wyjazdem w Bieszczady myślałam – fajnie byłoby spotkać niedzwiedzia, cyknać fotkę, pochwalić sie znajmomym… po przyjeżdzie do Mucznego, po rozmowach z doświadczonymi ludżmi lasu – Bogu dziekowałam, ze nie miałam takiej okazji, a chwaliłam sie znajomym fotka z tropem niedzwiedzia – byłam dumna z takich łowów. Uwielbiam ogladac filmy , fotki z tymi cudownymi zwięrzetami ale tylko ogladac , korzystając z doswiadczenia innych i radzę równiez innym- poziostawcie misiaki w spokoju – niech ci doswiadczeni dostarczaja nam radości z ich ogladania ;) Pozdrawiam i zycze dalszych udanych obserwacji i filmów .

 13. by Jerzy.WP
  Odpowiedz

  Super fotografie. A pomyslec,ze przypadkowo natrafilem na wasz blog:)

 14. [...] W aspekcie czysto przyrodniczym wzorem do naśladowania są Agnieszka i Włodek Bilińscy, których maestrię miałem okazję poznać. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>