HUGA Nature
Golden eagle, wolf and little hedgehog, small animals, flowers, landscapes, details... You will find all that and much more here. Enjoy :-)
Orzeł przedni, wilk, młody jeż, drobne zwierzęta, kwiaty, krajobrazy, detale... Wszystko to i dużo więcej znajdziecie na tym fotoblogu. Zapraszamy :-)
Blogi

Szukaj – Search

Kategorie – Categories

Wszystkie wpisy – All posts

Wpisz adres e-mail:

© Agnieszka and Włodek Bilińscy. Bank zdjęć. Photo bank. All texts & photos are copyrighted. Teksty i zdjęcia chronione są prawem autorskim.

Nurnik zwyczajny. Black guillemot.

05/07/2012 - Author: AW Bilińscy - Bank Zdjęć - Brak komentarzy

Bohaterem tego wpisu jest nurnik zwyczajny, niezwyczajny dla nas  mieszkaniec północnego Bałtyku.

Black guillemots on one of the islands on The Gulf of Bothnia.

Jesteśmy jednak dinozaurami. Co rusz się okazuje, że zakodowane w naszych głowach i pamiętającym czasy studenckie przewodniku do rozpoznawania ptaków (świetne ilustracje Władysława Siwka) nazwy gatunkowe, pochodzą z zamierzchłych już czasów. Żeglując po fińskich wodach Zatoki Botnickiej natknęliśmy się na kolonię nurzyków białoskrzydłych, tfu! no właśnie, znowu stara nazwa – nurników zwyczajnych(Cephus grylle). Te śliczne ptaszki prawie się nie bały, bowiem na swój długi blok mieszkalny wybrały falochron usypany z rzuconych w nieładzie kamieni. W szczelinach i dziurach pośród odłamków skalnych założyły gniazda. A wszystko to o 20 metrów od zacumowanych w porcie jachtów. Z olbrzymią przyjemnością obserwowaliśmy jak wygrzewają się w słońcu, kłócą na wodzie lub wykonują nieskomplikowane tańce godowe, wdrapują niezgrabnie na brzeg, przylatują z morza z rybkami w dziobkach… To lepsze niż kino :-)

Nurniki zwyczajne, Black Guillemots, Tystie, Cephus grylle
I po ptakach

© Agnieszka & Włodek Bilińscy, bank foto.

Categories: Birds, lato, Ptaki, summer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>