HUGA Nature
Golden eagle, wolf and little hedgehog, small animals, flowers, landscapes, details... You will find all that and much more here. Enjoy :-)
Orzeł przedni, wilk, młody jeż, drobne zwierzęta, kwiaty, krajobrazy, detale... Wszystko to i dużo więcej znajdziecie na tym fotoblogu. Zapraszamy :-)
Blogi

Szukaj – Search

Kategorie – Categories

Wszystkie wpisy – All posts

Wpisz adres e-mail:

© Agnieszka and Włodek Bilińscy. Bank zdjęć. Photo bank. All texts & photos are copyrighted. Teksty i zdjęcia chronione są prawem autorskim.

Porządki z sóweczką. Housewife and wildlife photography.

20/02/2015 - Author: AW Bilińscy - Bank Zdjęć - 3 komentarzy

Sóweczka, Glaucidium passerinum, Pygmy owl fot A&W Bilińscy bank zdjęć, fotografia przyrodnicza

Sóweczka, Pygmy owl, Glaucidium passerinum

Porządki z sóweczką.

Wczoraj od rana zaplanowałam sobie gruntownie sprzątanie domu. I nawet  udało mi się zabrać do realizacji tego szczytnego planu około południa :-) Byłam właśnie w kuchni i zajmowałam się myciem podłogi, gdy kątem oka zauważyłam jakiś ruch za oknem przy naszej budce dla ptaków. Coś grubiutkiego, wielkości szpaka, wepchnęło się przez jej otwór do środka. Niewiele myśląc, rzuciłam mopa i popędziłam po aparat z teleobiektywem. Zdążyłam tylko przez zamknięte okno przystawić obiektyw do szyby, gdy wyłoniła się z otworu budki głowa… sóweczki! Rozejrzała się przez sekundę i zniknęła w budce ponownie. Po chwili wyjrzała jeszcze raz,  wyfrunęła i usiadła na szczycie pobliskiego drzewa. Sóweczka w naszej budce! Na początku była to budka dla sikorek, potem dzięcioły poszerzyły otwór i gnieździły się w niej na zmianę kowaliki i szpaki. A teraz zainteresowała się nią sóweczka. NIESAMOWITE!

Ps. kilka dni po opublikowaniu tego wpisu robiliśmy wiosenne porządki we wszystkich naszych budkach dla ptaków. W tej znaleźliśmy kilka małych wypluwek, więc sóweczka musiała nas odwiedzać już od dłuższego czasu!

Gdy w samych kapciach wybiegłam na śnieg, by zobaczyć co dalej się będzie działo, od razu się zorientowałam, gdzie w tej chwili sóweczka się znajduje, bo wszystkie okoliczne sikorki ją „obszczekiwały”. Siedziała na czubku pobliskiego modrzewia, chwilę się porozglądała i poleciała do lasu. Włodek w tym czasie był w terenie i nic nie widział :-) Jaki z tego morał? Warto robić porządki w domu!

O sóweczkach pisaliśmy już tutaj: http://www.photovoyage.pl/natureblog/soweczka-pygmy-owl/ read also here. :-)

 Housewife and wildlife photography.

This was a house cleaning day. Sweeping the floor in the kitchen I suddenly saw a movement outside the window. Something entered a birdhouse attached to a tree. I had an impression that it was quite unusual in our garden so I grabbed the camera with long lens which lies ready to use all the time on the shelf, pointed it through the window glass and waited. After a while a face came out of the hole – it was a pygmy owl, Glaucidium passerinum! These small owls live in a dense forest not far from our house, but in the village we spotted it for the first time. The birdhouse was originally used by tits, then woodpeckers made the hole bigger so nuthatches and starlings could also use it and now an owl visited it.

What is the moral of this story? Clean the house more often :-)

Sóweczka, Glaucidium Passerinum, Pygmy owl phot A&W Bilińscy - bank zdjęć, fotografia przyrodnicza

© Agnieszka i Włodek Bilińscy

Bank zdjęć, fotografia przyrodnicza

Categories: Birds, Ptaki, Winter, Zima

Discussion (3 komentarzy)

  1. by Krystyna
    Odpowiedz

    Dopisek do morału : …… i mieć czyste okna !!

  2. Tak miło przeczytać historyjkę o ptakach, napisaną z taką sympatią, werwą i … z fajnym morałem. Mam nadzieję, że nie zaszkodziło Pani to bieganie po śniegu w kapciach ;) I szczerze życzę Państwu udanego zasiedlenia budki przez sóweczkę i sukcesu lęgowego pary tych ślicznych sów! :)) Pozdrawiam słonecznie, Hanka Żelichowska

    • Bardzo dziękujemy za życzenia, byłoby super, ale wydaje się, że sóweczka traktuje na razie domek jako miejsce wypoczynku. A ostatnio znowu kręcą się przy nie szpaki. Pozdrawiamy wiosennie. Agnieszka i Włodek PS. bieganie w kapciach mi nie zaszkodziło :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>