Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Żbik w Bieszczadach. Wildcat.

by Włodek on 2015-03-28

Żbik w Polsce, Bieszczady. Felis silvestris, Wildcat, Poland. Fot A&W Bilińscy, bank zdjęć, fotografia przyrodnicza

Żbik w Bieszczadach. Wildcat, Felis silvestris in Bieszczady, Poland.

Kiedy po raz pierwszy zobaczyliśmy go na filmiku z foto-pułapki, serca nam zamarły, zabrakło tchu w piersiach. Żbik! Duch Bieszczadów, najrzadziej chyba widywany spośród tutejszych, drapieżnych ssaków.

Obejrzyj nasze filmy o żbiku. Watch our videos about wildcat.

http://www.youtube.com/watch?v=uQ1tEieHHag

http://www.youtube.com/watch?v=asOgCz1YBQY

Druga myśl, która nam się nasunęła i dręczyła nas przez jakiś czas: a może to zwykły, domowy, szary kot? Tylko ten ogon! Nie widzieliśmy takiego kota nigdy, a w okolicy tym bardziej. Spotykamy różne żbikopodobne osobniki, ale ten ogon! We wsi mieszka wielki, szary kocur, ale kocur, a na jednym z filmów zajrzeliśmy JEJ pod ogon – szeroki ogon, a wioskowy samiec ma zwykły, koci ogonek. No cóż, DNA jeszcze nie badaliśmy, ale z czasem zgromadziło nam się tyle filmików z różnymi ujęciami, że porównując je z innymi, zamieszczonymi w internecie oraz analizując kilka cech umaszczenia (układ pręg i pasków na głowie, ciele i ogonie) doszliśmy do wniosku, że to jednak żbik! (Porównajcie ze szkockimi wynikami badań wielu różnych skórek z tamtejszego muzeum – https://www.youtube.com/watch?v=HAc-TOeMHYs). Jeżeli naukowcy ze szkockiego filmu mają rację i można ich wyniki zastosować do rozpoznawania żbików w Polsce, to część dostępnych w Internecie materiałów  o bieszczadzkich żbikach pokazuje raczej mieszańce, niż pełnej krwi żbiki, co oczywiście także jest interesujące. Nasz żbik pojawił się późną jesienią i aż do dziś odwiedza od czasu do czasu miejsce, w którym ustawiliśmy foto-pułapkę, tylko, że niestety niemal zawsze nocą. Niemal, bo trzy razy kotka wyszła z gęstwiny o zmroku. Dwa razy nie udało się zrobić nic, bo było za ciemno na fotografowanie, raz powstało jedno przyzwoite zdjęcie na bardzo wysokiej czułości, ale ogon jest niewidoczny, a fotkę z ogonem, można ze względów jakościowych, uznać tylko za „dowód w sprawie”. Ciągle zatem czekamy, aż żbik zacznie przychodzić za dnia, który na szczęście staje się coraz dłuższy. Nie chcielibyśmy błyskać mu nocą fleszami po oczach. Na razie pokazujemy to, co udało nam się dotychczas zwojować – dwie fotki i filmik na YouTube. Analiza wielu filmów potwierdziła, że dorosły żbik, mimo że jest mniejszy od lisa, to się go nie boi, bowiem mamy kilka krótkich, nagranych w 15 sekundowych odstępach sekwencji, gdzie najpierw w kadrze jest lis, potem rudzielec się wyraźnie wycofuje, a na jego miejscu pojawia się żbik. Parę sekund później w oddali widać tylko błyskające w ciemnościach oczka, zapewne lisa. Żbik robi „koci grzbiet” jak kot i poluje jak kot. W końcu to kot :-) Jeżeli szczęście się do nas uśmiechnie i leśna kotka pokaże się nam ładnie w świetle dnia, na pewno Was o tym poinformujemy i zdjęcia pokażemy.

Ps. Pod koniec listopada. już na śniegu, udało nam się sfotografować żbika w ciągu dnia, o czym zgodnie z obietnicą informujemy :-)

http://www.photovoyage.pl/natureblog/zbik-w-bieszczadach-wildcat/

Wildcat (hopefuly) in Bieszczady Mountains. It began to visit our place in autumn and has been coming again and again until now. Mostly during the night unfortunately, and this means that we have got almost no still photos. The rest – many short movies from „photo-trap”, shows that this wildcat is a female, and that she is not affraid of foxes. You can see a short movie with a wildcat on YouTube. The still picture with the face is quite good despite high ISO, while photo on which the tail is well seen is not so good – documenting only.

 Żbik w Bieszczadach. Wildcat (Felis silvestris) in Bieszczady, Poland Fot A&W Bilińscy, fotografia przyrodnicza, bank zdjęć

We write about our second meeting with a wildcat (in November) here:

http://www.photovoyage.pl/natureblog/zbik-w-bieszczadach-wildcat/

 ©A&W Bilińscy

bank zdjęć, fotografia przyrodnicza

Photo bank, wildlife photography

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij