Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Kwiat paproci. Moonwort.

by Włodek on 2012-06-23

Kwiat paproci, czyli podejźrzon księżycowy. Moonwort - a legendary plant of love and richness.

We were lucky. In the past Polish girls were looking for  moonwort during the shortest night of the year. Finding it brings luck, love and health in coming years. And we found it just one day before that magical time. Our future is going to be great then ;-)

Ale nam się trafiło! Tuż przed Sobótką znaleźliśmy kwiat paproci! No, w każdym bądź razie roślinkę, z którą wiążą się legendy o magicznym i posiadającym ogromną moc kwiecie poszukiwanym w Noc Kupały, czyli najkrótszą noc w roku, Noc Świętojańską, w czas przesilenia słonecznego itd… Miłość dozgonną, a może i bogactwo niezmierzone mamy zapewnione ;-) Taki mały i niepozorny, a tyle związanych z nim emocji. Nie tylko nawiązujących do ludowych tradycji czy wierzeń słowiańskich. Podejźrzon księżycowy, Botrychium lunaria, jest także interesujący dla naukowców. Należy do bardzo starej grupy roślin, przez wiele lat zaliczanej do paproci, dziś wchodzącej w skład klasy psylotowych, cokolwiek to znaczy.Występuje dosyć rzadko (na tyle, żeby na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski, ale też Europy, znaleźć się w kategorii narażonej na wyginięcie). Jest mały, cały zielony, więc także przez to nie rzuca się w oczy. A co tajemnicze obrasta legendami. Jego liść składa się z dwóch części, jedna przypomina nieco kwiaty konwalii, tyle że jeszcze nie rozwinięte i zielone,a druga właściwy liść, podzielony na półksiężycowate listki. Jego niebanalny kształt zainspirował ponoć twórców filmu Jurassic Park do stworzenia niektórych elementów scenografii prehistorycznej wyspy dinozaurów.

Podejźrzon księżycowy, Common moonwort, Botrychium lunaria

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij