Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Ptaki trzcinowisk. Reed birds.

by Włodek on 2011-05-13

Dziś podpatrujemy ptaki trzcinowisk. Today we show birds living in reed.

Zatem przenosimy się na niziny, nad wodę. Tutaj oczywiście też wiosna w pełni, a trzcinowiska rozbrzmiewają bezustannym śpiewem. Prym wiodą tu trzciniaki. Uwijają się pośród suchych, zeszłorocznych badyli trzcin i „pieją” wniebogłosy, jakby chciały wyrwać z siebie te, widoczne na zdjęciach, czerwone gardła. Co parędziesiąt metrów wzdłuż pasa trzcinowiska słychać trele ich mniejszych kuzynów – trzcinniczków. Próbują dorównać mistrzom, ale ich pieśń jest znacznie cichsza. Gdzieniegdzie wypatrzymy „wróbla” szuwarów (bo przypomina z wyglądu znanego wszystkim ptaszka). Brązowy z czarną główką. To potrzos. On także stara się przywabić samiczkę swoimi występami.

A fotografowanie tych ptasich artystów już zawsze kojarzyć się będzie Agnieszce z niecodzienną przygodą! Oto relacja z pierwszej ręki:)

Włodek zostawił mnie na skraju trzcinowiska ukrytą pod zarzuconą na głowę płachtą maskującą, z nadzieją, że uda mi się sfotografować śpiewającego trzcinniczka. I rzeczywiście, ledwo sobie poszedł, gdy zobaczyłam ruch w trzcinach i po chwili pięknego samczyka, który z zaciekawieniem zerkał w obiektyw, nic sobie nie robiąc z mojej obecności i z zapałem oznajmiając światu, że to jego teren:-) Bardzo przyjemnie było tak obserwować kręcącego się w pobliżu ptaszka , gdy nagle kątem oka dostrzegłam jakiś ruch - prosto na mnie lecącą pustułkę z czymś w łapach, która po sekundzie wylądowała na mojej głowie!!! Nie mogę powiedzieć, że przysiadłam z wrażenia, bo już przecież siedziałam, ale dech mi zaparło kompletnie!!! Zamarłam, tylko zezując usiłowałam ją zobaczyć … Ale nic z tego! Człowiek ma jednak bardzo ograniczone pole widzenia. A pustułka chwilę powierciła się, robiąc mi przy okazji masaż czaszki z akupunkturą, chyba poprawiała sobie ułożenie tego czegoś w szponach i… odleciała. A ja dopiero po jakimś czasie zaczęłam oddychać :-)

Trzciniak, Great reed warbler, Acrocephalus arundinaceusTrzcinniczek, Reed Warbler, Acrocephalus scirpaceusPotrzos, Reed bunting, Emberiza schoeniclus

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij