Bank Fotografii Agnieszki i Włodka Bilińskich
Ponad 100 000 doskonałej jakości zdjęć

Kościoły Pokoju.

by Włodek on 2011-02-24

Kościoły Pokoju Jawor i Świdnica.Tym razem zapraszamy na Dolny Śląsk. Znajdują się tam dwie perły budownictwa drewnianego, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy. Z zewnątrz nic jeszcze nie wskazuje na ich niezwykłość, ot duże co prawda, ale raczej nie wyróżniające się specjalnie konstrukcje z pruskiego muru. Za to w środku można dostać oczopląsu. :-) Dziesiątki balkoników - lóż zdobionych bezcennymi malowidłami, tysiące precyzyjnie wyrzeźbionych detali oraz zaskakujący ogrom świątyń, które wydają się być surowe i pełne przepychu zarazem. Co ciekawe, mimo podobnej historii i założeń konstrukcyjnych, oba te ewangelickie zbory różnią się bardzo. Jawor zdaje się zimny w swej „sinej” kolorystyce, podczas gdy „złota” Świdnica emanuje ciepłem. Oba absolutnie warte polecenia. Kościoły te są swego rodzaju kpiną z władzy oraz dowodem na to, że wspólnymi siłami „człowiek może góry przenosić”. Powstały po zakończeniu Wojny 30–letniej. Katolicki cesarz Ferdynand III, pod wpływem szwedzkich nacisków zezwolił luteranom na zbudowanie trzech świątyń, pod warunkiem wszakże, że staną na uboczu, ich budowa nie potrwa dłużej niż rok, a skonstruowane będą z „byle czego” czyli drewna, słomy i gliny. Dzięki ogromnej determinacji lokalnych społeczności powstały arcydzieła, z których dwa, miast szybko się rozpaść, przetrwały grubo ponad trzy stulecia!

The evangelic Churches of Peace  (UNESCO) in Swidnica and Jawor near Western border of Poland. Beautiful, historical,  valuable,  wooden - amazing!

Friedenskirchen -  Schweidnitz und Jauer.

 

Kościół Pokoju w Świdnicy z zewnątrz i wnętrze. Church of Peace in Świdnica (out and in)

Friedenskirche Schweidnitz.

Kościół Pokoju w Jaworze. The Church of Peace in Jawor. Friedenskirche Jauer.

Bank Zdjęć A. i W. Bilińscy

Kontynuując korzystanie z naszej witryny, zgadzasz się na umieszczanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu. Jeżeli zrezygnujesz z otrzymywania naszych plików cookie, nie możemy zagwarantować prawidłowego działania witryny. Więcej informacji... Zamknij